KONIZMY

Wyświetlanie wszystkich 3 wyników

 • Koń jaki jest, każdy widzi – TOM I

  55,00 

  Książka (zarówno I jak i Ii tom) zabiera czytelnika w podróż poprzez historię, tradycje, obyczaje i wiedzę o koniach oraz wartości i zasady, które od wieków budowały polską tożsamość. To 300 różnych spojrzeń przez pryzmat wybranych konizmów na to czego ludzie doświadczali i wciąż doświadczają zarówno z końmi jak i w codziennym życiu. Przystępna i ciekawa interpretacja wielu zagadnień związanych z końmi, a dotyczących najróżniejszych dziedzin sprawia, że historia łączy się z aktualnymi czasami, staje się mniej abstrakcyjna, a indywidualne pasje i doświadczenia odnajdują z nią bezpośredni związek.
  I tom zawiera konizmy zaczynające się na litery A-K. W tej części czytelnik znajdzie 167 felietonów, dla których pretekstem i tytułem stały się wybrane konizmy. Publikację otwiera wstęp napisany przez autorkę, a podsumowaniem jest posłowie pani Ewy Odachowskiej-Zielińskiej – polonisty i językoznawcy. Na okładce czytelnik odnajdzie biogramy autorki publikacji – Uli Kowalczuk oraz autorki projektu graficznego i pięknych malowanych koni, znajdujących się na jej kartach – Magdy Braciszewskiej-Klimek.

  Tom: I
  Ilość stron: 236
  Format: 215 x 215 mm
  Oprawa: twarda

  Powrót na stronę główną

 • Koń jaki jest, każdy widzi – TOM II

  65,00 

  Książka (zarówno I jak i II tom) jest dowodem na to, że swój ślad w kulturze zostawiają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Nieocenionym i wiernym pomocnikiem naszych przodków w pracy, boju i zabawie był koń. Fascynujący obraz dawnego świata, prawdę o związku konia i człowieka przechował język polski, nie bez powodu nazywany skarbcem kultury.
  Drugi tom publikacji jest kontynuacją refleksji nad dziedzictwem jakie autorka odnalazła w konizmach. Są one zwierciadłem nie tylko zachowań i psychiki koni, lecz też ich osadzenia w historii i kulturze. Czytelnik odkrywa sens zarówno dawnych, zapomnianych, jak i wciąż używanych powiedzeń związanych z końmi, przekonując się tym samym jak wielkie znaczenie miały dla Polaków te szlachetne stworzenia, skoro mawiano: „Lach bez konia, jak ciało bez duszy”.
  II tom zawiera konizmy zaczynające się na litery L-Ż. W tej części czytelnik znajdzie 133 felietony, dla których pretekstem i tytułem stały się wybrane konizmy oraz indeks 616 konizmów znajdujących się treści w obydwu tomach publikacji. Autorką wstępu jest pani Hanna Łysakowska – starszy kustosz, kierownik Działu Hipologii w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Od¬dziale Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Posłowie, będące podsumowaniem zarówno I jak i II tomu, napisała pani Ewelina Kwapień – adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu Fundacji Języka Polskiego przy Uniwersytecie Warszawskim. Na okładce natomiast czytelnik odnajdzie rekomendacje prof. dr. hab. Radosława Pawelca oraz czytelniczki i wielbicielki Konizmów – Katarzyny Piotrowskiej.

  Tom: II
  Ilość stron: 256
  Format: 215 x 215 mm
  Oprawa: twarda

  Powrót na stronę główną

 • Koń jaki jest, każdy widzi – TOM I i II

  120,00 

  Książki zabierają czytelnika w podróż poprzez historię, tradycje, obyczaje i wiedzę o koniach oraz wartości i zasady, które od wieków budowały polską tożsamość. To 300 różnych spojrzeń przez pryzmat wybranych konizmów na to, czego ludzie doświadczali i wciąż doświadczają zarówno z końmi jak i w codziennym życiu. To również fascynujący obraz dawnego świata, prawda o związku konia i człowieka, którą przechował język polski, nie bez powodu nazywany skarbcem kultury.
  I tom zawiera konizmy zaczynające się na litery A-K, drugi – L-Ż. I tom otwiera wstęp napisany przez autorkę, a podsumowaniem jest posłowie pani Ewy Odachowskiej-Zielińskiej – polonisty i językoznawcy. Na okładce czytelnik odnajdzie biogramy autorki publikacji – Uli Kowalczuk oraz autorki projektu graficznego i pięknych malowanych koni, znajdujących się na jej kartach – Magdy Braciszewskiej-Klimek. II tom zawiera konizmy zaczynające się na litery L-Ż. W tej części czytelnik znajdzie 133 felietony, dla których pretekstem i tytułem stały się wybrane konizmy oraz indeks 616 konizmów znajdujących się treści całości publikacji. Autorką wstępu do II tomu jest pani Hanna Łysakowska – starszy kustosz, kierownik Działu Hipologii w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Od-dziale Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Posłowie, będące podsumowaniem zarówno I jak i II tomu, napisała pani Ewelina Kwapień – adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu Fundacji Języka Polskiego przy Uniwersytecie Warszawskim. Na okładce II tomu czytelnik odnajdzie rekomendacje prof. dr. hab. Radosława Pawelca oraz czytelniczki i wielbicielki Konizmów – Katarzyny Piotrowskiej.

  Tom: I i II
  Ilość stron: 236 / 256
  Format: 215 x 215 mm
  Oprawa: twarda

  Powrót na stronę główną